Nowy numer 38/2023 Archiwum

Czy wierzysz?

To nie wiara czyni cuda. Cuda czyni Jezus, wskazując na znaczenie wiary.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus przez długi czas żyła w poczuciu opuszczenia przez Boga. „Jezus ciągle śpi w mojej łódce, ale wiem, że jest zmęczony, i nie będę Go budzić” – pisała. Nawiązywała oczywiście do opisanej w Ewangelii sceny, w której Jezus ucisza burzę na Jeziorze Galilejskim. Uczniowie usłyszeli wtedy: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!”. Teresa wyciągnęła z tego wnioski. Nie chciała, żeby Zbawiciel interweniował, skoro dobrze wie o burzy, z którą ona się zmaga, i poniekąd sam ją na wzburzone wody wyprowadził. Była pewna, że cokolwiek by się działo, Jezus nie pozwoli jej zginąć, nie chciała Mu więc narzucać sposobu, w jaki miałby ją ratować. Wszechmocny Bóg wie, co ma robić, jak i kiedy. I zawsze chce mojego dobra – to była podstawa wiary świętej z Lisieux.

„Czyż dla mnie istnieje coś trudnego albo czy to podobne do mnie, abym obiecał i nie spełnił obietnicy? Gdzież jest twoja wiara? Trwaj w wierze i wytrwałości. Bądź cierpliwy i dzielny, przyjdzie pociecha w swojej porze. Czekaj na mnie, oczekuj, przyjdę i uleczę cię. To, co cię dręczy, to tylko próba, to, co cię przeraża, to próżna obawa” – czytamy w dziele „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempis. Właśnie: gdzie jest twoja wiara?

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast