Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bałkańska przestroga

Rozpad Jugosławii to nie tylko historia. To również ciągle aktualne ostrzeżenie dla wszystkich, którzy jedność mylą z unifikacją pod dyktando najsilniejszego. Mija 30 lat od wydarzeń, które wywołały największą katastrofę w Europie po II wojnie światowej.

Bałkany pozostają najchętniej wybieranym kierunkiem zagranicznych wojaży Polaków w okresie wakacyjnym. Oczywiście zdecydowanym liderem turystycznym w tym regionie jest Chorwacja, ale inne kraje dawnej Jugosławii również wzbudzają zainteresowanie rosnącej liczby podróżników. Tylko nieliczni jednak spośród korzystających z uroków adriatyckiego wybrzeża i innych atrakcji pamiętają o drodze, jaką przeszła ta część Europy pod koniec XX wieku. Akurat dwa pierwsze państwa, które najwcześniej ogłosiły niepodległość (25 czerwca 1991 r.) i wystąpiły z federacji jugosłowiańskiej, przeszły tę drogę zupełnie odmiennie: Słowenia musiała walczyć tylko przez 10 dni, Chorwacja zaś pogrążyła się w krwawej wojnie domowej, w której nie była wyłącznie ofiarą. Efekt domina, jaki wywołały deklaracje niepodległości w Lublanie i Zagrzebiu, odsłonił w brutalny sposób fikcję, na której zbudowano jugosłowiańską federację. Tłumione sztucznie przez lata narodowe aspiracje i tożsamość poszczególnych krajów, ale też wzajemne ignorowanie praw mniejszości zamieszkujących w większości z nich doprowadziły do dramatu który kosztował życie tysięcy ludzi.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny