Nowy numer 24/2021 Archiwum

Prawdziwa historia chrześcijaństwa

Najnowsza książka Wojciecha Roszkowskiego uświadamia, że bez chrześcijaństwa nasza cywilizacja w obecnym kształcie by nie istniała.

Profesor Roszkowski jest wybitnym naukowcem, którego książki historyczne wydawane w drugim obiegu w czasie stanu wojennego odkłamywały komunistyczną propagandę i ukształtowały myślenie kilku pokoleń Polaków. Tym razem napisał pracę, o której można powiedzieć, że obala wiele stereotypów czy negatywnych opinii dotyczących dziejów Chrystusa i Kościoła katolickiego, z którymi spotykamy się na co dzień w debacie publicznej, ale także w czasie spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Część zarzutów bywa uzasadniona, ale zdecydowana większość nie. Aby w tych sporach przekazywać prawdziwy obraz Kościoła, trzeba mieć argumenty, wiedzę. Tej właśnie dostarcza nam prof. Roszkowski w swojej historii chrześcijaństwa.

Książka nie ma charakteru rozprawy naukowej, jest przystępnie napisana, syntetycznie przedstawia zagadnienia, wyjaśniając je w sposób zrozumiały. Uwagę zwraca erudycja autora, którą mogliśmy poznać w jego poprzednich publikacjach. Książka „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” jest wydana na wysokim poziomie edytorskim, z licznymi ilustracjami. Obecnie ukazał się tom pierwszy, obejmujący okres od narodzin Chrystusa do upadku Konstantynopola w 1453 r. Wkrótce do rąk czytelników trafi drugi tom.

Bogumił Łoziński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama