Nowy numer 09/2024 Archiwum

Góra z widokiem na wieczność

Wniebowstąpienie wydarzyło się w konkretnym czasie i miejscu, ale misja tam ludziom zlecona nie ma ograniczeń czasowych ani geograficznych.

Nie ma piękniejszego widoku na Jerozolimę nad ten, który roztacza się z Góry Oliwnej. Widać z niej większość najważniejszych i najświętszych obiektów związanych z historią zbawienia. Najbardziej rzuca się w oczy wzgórze świątynne, na którym stał ongiś przybytek Jedynego Boga. Nieco dalej widnieją kopuły bazyliki Grobu Pańskiego, okrywające Golgotę i miejsce pochówku umęczonego Zbawiciela – a tym samym miejsce Jego zmartwychwstania. Bardziej na lewo, gdzieś wśród gęstwy budynków, znajduje się Wieczernik – świadek ostatniej wieczerzy i zesłania Ducha Świętego. U podnóża Góry Oliwnej wśród gajów oliwnych prześwituje dach kościoła Konania. To gdzieś tu ziemię zrosił krwawy pot Jezusa, poddanego „smutkowi aż do śmierci”.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka