Nowy numer 32/2022 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Złowrogi cień Mao

To jedna z najważniejszych książek na temat ideologii, która, wydawałoby się, należy do przeszłości, ale wbrew powszechnym przekonaniom ma się dobrze. Fascynująca praca Lovell nawiązuje również do współczesności, zachęcając do porównania ideologii i praktycznych działań Mao Zedonga z ideologią i praktyką współczesnych polityków. Autorka, prócz analizy maoizmu i jego historii, przedstawia mało znane, nieraz zaskakujące fakty związane z wpływem, jaki ta obłędna ideologia wywarła i wywiera na ekstremistyczne ugrupowania na całym świecie. I z jakim uznaniem spotkała się wśród liberalnych elit świata Zachodu.

Edward Kabiesz

Dla kapelanów i chorych

Poradnik „W służbie chorym i potrzebującym” przyda się zarówno duchownym, którzy posługują chorym, jak i potencjalnym pacjentom. Napisany przystępnym językiem przez znających temat prawników z Ordo Iuris, powstał na zamówienie społeczne. Podczas pandemii w polskich szpitalach nieraz zdarzały się sytuacje, w których próbowano ograniczyć chorym dostęp do posługi duszpasterskiej i sakramentów. Jak się okazuje, prawo gwarantuje dbałość o życie duchowe w czasie hospitalizacji. Książkę można pobrać w wersji elektronicznej na stronie dlakapelanow.ordoiuris.pl albo zamówić, pisząc maila na adres: biuro@orodiuris.pl.

Barbara Gruszka-Zych

PŁYTY

Prezent dla fanów

Zbiór rarytasów (utworów mniej znanych, wersji koncertowych czy na nowo zmiksowanych hitów) Chrisa Rea to raczej prezent dla jego najbardziej zagorzałych fanów niż dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z twórczością brytyjskiego artysty. Trzypłytowy album przynosi ogromną porcję muzyki z wczesnego, mniej u nas znanego okresu jego działalności. Te melodyjne, najczęściej poprockowe piosenki to dopiero wstęp do tego, co miało nastąpić później – zarówno w dziedzinie nastrojowej ballady, jak i w dźwiękach mocno zakorzenionych w bluesie. Numerek przy tytule zaostrza jednak apetyt na kolejne odcinki przedsięwzięcia.

Szymon Babuchowski

Na ten cały rok

Polsko-ukraińska grupa znów zabiera nas do źródeł. Przypomina urodę wschodnich pieśni ludowych oraz starą tradycję śpiewania szczedriwek, czyli życzeń zdrowia i pomyślności. Zespół Dagadana – który tworzą Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk – szczere słowa wplótł w nowoczesne brzmienie. Ludowa nuta dostaje zastrzyk współczesnych aranżacji. W tym zakątku muzycznego pogranicza znajdą swoje miejsce sympatycy folku, jazzu oraz klubowych rytmów.

Piotr Sacha

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama