Nowy numer 18/2021 Archiwum

Podstępny i złośliwy

Wiadomość o raku jajnika spada na kobiety znienacka. Po diagnozie trudno się pozbierać i znaleźć siłę do walki. Czy istnieje profilaktyka i jakie są możliwości leczenia tej choroby?

To jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Co roku druzgocącą diagnozę słyszy w Polsce ponad 3730 kobiet (dane KRN z 2015 roku). Liczba ta utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie od lat. Oznacza to, uśredniając, że codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma tego typu nowotwór. Z tej grupy ponad 80 proc. stanowią panie po pięćdziesiątym roku życia, choć nie jest to reguła i granica zachorowalności obejmuje z roku na rok coraz młodsze pacjentki.

Dostępne jest 32% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 15/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także