Nowy numer 15/2021 Archiwum

Iskra wyjdzie z Polski

Przed pojawieniem się iskry czeka nas okres wielkiej burzy, która przejdzie przez Polskę, również przez Kościół w naszym kraju.

Zapewne wielokrotnie słyszeliśmy ten fragment z „Dzienniczka” siostry Faustyny, w którym Jezus mówi o iskrze, mającej wyjść z Polski i przygotować Jego drugie przyjście. W różny sposób interpretowano te słowa. Zastanawiano się, co lub kto będzie ową iskrą. Czy będzie nią kult Jezusa Miłosiernego, czy raczej osoba świętego Jana Pawła II, a może zgromadzenie zakonne założone zgodnie ze wskazaniami św. Faustyny? Niezależnie od tego, jaka będzie forma tej iskry, w słowach przekazanych nam przez mistyczkę jest mowa o Polsce.

Słowa te, tak jak wszystkie wypowiedzi prorockie, należy interpretować w odpowiednim kluczu. Obietnica dana Polsce jest uzależniona od wypełnienia pewnego warunku, o którym mówi sam Jezus. „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości” (1732). Dopiero po określeniu tego warunku padają słowa o iskrze, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa. Słowa Jezusa przekazane siostrze Faustynie mają strukturę klasycznych wypowiedzi prorockich, które spotykamy na kartach Starego Testamentu. Coś się wydarzy, jednak pod pewnym warunkiem. W przypadku przygotowania na pojawienie się tajemniczej iskry owym warunkiem jest posłuszeństwo woli Chrystusa.

Czy jednak jest to całość przesłania przekazanego siostrze Faustynie? Zapis znajdujący się pod numerem 1732 poprzedzony jest opisem burzy. W oryginale znajduje się on na tej samej stronie dziennika co proroctwo o iskrze. „Dziś zbudziła mnie wielka burza, wicher szalał i deszcz, jakby chmura była oberwana, co chwila uderzały pioruny” (1731). Być może w opisie tego zjawiska atmosferycznego zawarte jest przesłanie na temat czasów, które będą poprzedzać pojawienie się iskry? Biblijne proroctwa bardzo często były poprzedzone jakimś wyjaśniającym je znakiem. Jeśli tak jest, to przed pojawieniem się iskry czeka nas okres wielkiej burzy, która przejdzie przez Polskę, również przez Kościół w naszym kraju. Wobec potęgi piorunów iskra może wydawać się zupełnie niezauważalna. W tym kontekście słowa o posłuszeństwie woli Chrystusa nabierają jeszcze głębszego znaczenia. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama