Nowy numer 48/2023 Archiwum

Życie Benedykta

W najnowszej biografii Benedykta XVI Peterowi Seewaldowi udało się sprawić, że czytelnik zdaje się dostępować intymnej wręcz bliskości z papieżem, postrzeganym jako nieśmiały i wycofany. W istocie był zupełnie inny, niż o nim mówiono...

Wielki rzymski mówca Cyceron o greckim filozofie Sokratesie mówił, że był on najmądrzejszym z filozofów. Uważał również, że zawsze był „taki sam” – „semper idem”. Chodziło mu o stałość charakteru i wierność dokonanym wyborom, czyli cechy, które sprawiają, że człowiek może przypominać skałę. A skała, jakakolwiek by była, zawsze jest stabilnym rodzajem gruntu, na którym warto budować. O tym wiadomo również z Ewangelii. Jeden z następców Piotra, czyli Opoki, także w ten sposób („semper idem”) został określony, nie przez Cycerona co prawda, ale przez Petera Seewalda w jego najnowszej biografii „Benedykt XVI. Życie”. Książka, w przekładzie na język polski autorstwa ojca Wiesława Szymony, dominikanina, ukazuje się właśnie na rynku, wydana przez „Znak”. Potężne to dzieło, liczące ponad tysiąc stron, podzielone zostało na sześć części – od „Młode lata” aż po „Pontifex”.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka