Nowy numer 14/2021 Archiwum

Coś z niczego

Z pustego ani Salomon nie naleje? Owszem, to prawda. Tyle że człowiek ma w sobie tyle potencjału, że zdolny jest osiągnąć więcej, niż śniło się filozofom. I dobrego, i złego.

Maria Gacek patrzy przez okno. Za nim, w świeżej wiosennej aurze i ostrym słońcu, ciągnie się długi pas ziemi. Kiedyś miał siedem metrów szerokości. Jej syn Piotr pasał na nim krowy. Kiedy dorósł i zaczął się dorabiać, dokupił do tego pasa jeszcze trochę gruntu. Dzisiaj w Starem Bystrem stoi na nim kilka budynków, w tym jeden nazwany przez Piotra „pustelnią”. Zaprasza do niej ludzi, którzy chcą spędzić trochę czasu w samotności. Pani Maria, krawcowa z zawodu, przekonania i powołania, patrząc przez okno, widzi również najbliższy budynek. Zbudowany na wzór starej chaty, przykryty niezwykle oryginalną strzechą, ma w przyszłości stanowić „dom krawca”, jeden z elementów powstającego obok pustelni niewielkiego skansenu. I to nie jest ani przypadek, ani zbieg okoliczności. Wnuczka krawcowej, którą obwożono po okolicznych miejscowościach, aby obszywała mieszkańców, jest przecież matką krawca, który zaczynając od jednej igły, zaszedł bardzo daleko.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 13/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka

Zobacz także