Nowy numer 19/2021 Archiwum

Córka zdrajcy

Hosokawa Gracia należy do najpopularniejszych postaci w historii Japonii. Była najsłynniejszą Japonką, która została katoliczką.

Stała się bohaterką niezliczonych powieści i dramatów, a także filmów, których twórców inspirowały jej dramatyczne losy. Najbardziej znana Japonka z przełomu wieków XV i XVI, która przeszła na katolicyzm, nosiła imię Tama. Była córką człowieka, który przez lata służył Odze Nobunadze, jednemu z trzech największych wodzów japońskich w czasach wojny domowej drugiej połowy XVI w., by ostatecznie podnieść bunt przeciw swemu panu.

Wybierali seppuku

W czwartym, zatytułowanym „Diabelski król”, odcinku niestroniącego od uproszczeń serialu „Epoka samurajów”, znajdującego się w repertuarze Netflixa, pojawia się postać owego najgłośniejszego w dziejach kraju zdrajcy Akechi Mitsuhidego. W 1582 r. Nobunaga był u szczytu potęgi. Udało mu się już pokonać znaczną część potężnych daimyō (panowie feudalni) i rozpocząć proces jednoczenia Japonii. 21 czerwca tegoż roku armia Mitsuhidego, do tej pory jednego z najbardziej zaufanych generałów Nobunagi, otoczyła świątynię Honnō-ji, gdzie z nieliczną świtą rezydował niespodziewający się ataku władca. Zdając sobie sprawę z beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znalazł, Nobunaga popełnił seppuku, podobnie jak przewidziany na jego następcę syn. W historii Japonii wydarzenie to wspominane jest jako incydent w Honnō-ji. Do dzisiaj historycy nie mają pewności, czym kierował się Mitsuhide, dokonując zdrady. 13 dni później, po przegranej bitwie z siłami Toyotomi Hideyoshiego, sukcesora Nobunagi, zginął, zamordowany przez lokalnego bandytę.

W historii Japonii druga połowa XVI w. była czasem okrutnych wojen domowych, ale też okresem, kiedy zaczęło szerzyć się chrześcijaństwo. W 1549 r. przybył tu św. Franciszek Ksawery, nazywany misjonarzem Azji, a jego śladem poszli inni. W ciągu niespełna pół wieku w różnych częściach kraju wiarę Chrystusową przyjęło ok. 300 tys. osób. Chrześcijaństwo przyjęło też wielu możnych samurajów. Było to możliwe, bo Nobunaga przyjął wiarę w Chrystusa. W 1580 r. lokalny daimyō powierzył nawet jezuitom Nagasaki, które stało się ośrodkiem japońskiego chrześcijaństwa. Jednak następcy Nobunagi z różnych powodów rozpoczęli prześladowania chrześcijan, które z czasem stawały się coraz bardziej drastyczne.

Hosokawa Tama, bo takie imię wówczas nosiła córka zdrajcy, znalazła się w trudnej sytuacji. Regułą było, że w tym czasie zwycięzcy bezwzględnie rozprawiali się nie tylko z przegranymi wodzami, ale z całą bliższą i dalszą rodziną, a także z ludźmi będącymi na ich usługach. Zresztą przegrani najczęściej wybierali seppuku, czyli honorowe samobójstwo będące przywilejem, prawem i obowiązkiem samuraja. Zgodnie z tradycją samobójstwo musiały również popełnić żony i córki samurajów, którzy popełnili seppuku albo doznali ujmy na honorze.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także