Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chcą wypiekać na Ukrainie

Ogromny klasztor w Barze, do którego powróciły po latach jest bardzo zawilgocony, a do tego zepsuła się maszyna do wypieku opłatków, komunikantów i hostii – jedno z podstawowych źródeł utrzymania zakonnic.

Benedyktynki misjonarki na Ukrainie mają nie lada kłopot. Ogromny klasztor w Barze, do którego powróciły po latach jest bardzo zawilgocony, a do tego zepsuła się maszyna do wypieku opłatków, komunikantów i hostii – jedno z podstawowych źródeł utrzymania zakonnic.

Siostry, które na Ukrainę przyjechały znad Wisły liczą na hojność rodaków. Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek powstało w 1917 r. w Białej Cerkwi koło Kijowa. Założycielka – Jadwiga Józefa Kulesza, jako dawna benedyktynka klauzurowa przekazała zgromadzeniu duchowość benedyktyńską i kult Najświętszego Serca Jezusowego. Siostry od początku opiekowały się osieroconymi dziećmi i prowadziły dom dziecka w Białej Cerkwi, a potem po wojnie polsko-bolszewickiej kontynuowały pracę opiekuńczo-wychowawczą na Wołyniu. Po II wojnie światowej młoda benedyktyńska wspólnota zmuszona była opuścić kresowe ziemie. Zgromadzenie odrodziło się w ukryciu na ziemiach ukraińskich dzięki posłudze s. Klary Staszczak, która po świecku wielokrotnie w latach 70-tych wyjeżdżała na Wschód. Dziś ok. 50 sióstr prowadzi życie zakonne w 11 domach.

Gdy w 1991 r. nastała większa swoboda religijna, siostry przejęły stary XVII-wieczny, zrujnowany przez okres komunizmu klasztor w Barze. Został on odremontowany. Jest to największy dom i wspólnota na Ukrainie. Niestety, klasztor jest bardzo zawilgocony i benedyktynki poszukują środków finansowych, by zrealizować przygotowany projekt remontów i osuszenia. Siostry poszukują też sprawnej maszyny do wypieku i wycinania opłatków, komunikantów i hostii. Osoby, które chciałyby im pomóc mogą skontaktować się z siostrą Teresą Wolską OSB (Winnicka Obl.; 23000 Bar, ul. Monastyrska 55, Ukraina): teresaosb@wp.pl

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także