Nowy numer 19/2021 Archiwum

Sezon na dobre jedzenie

Czy warto jeść warzywa i owoce poza sezonem ich owocowania?

To bardzo dobre pytanie, bo ma wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Z jednej strony mamy dostęp do niektórych warzyw i owoców przez cały rok, a z drugiej – świadomość, że część z nich sprowadzono z odległych krajów. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie droga, jaką musiały przebyć, i warunki, w jakich je przechowywano, oraz sposób, w jaki przed zapakowaniem zabezpieczono, aby się nie zepsuły.

Powrót do korzeni

Rosnąca świadomość i zwracanie uwagi na zdrowe odżywianie powodują u wielu konsumentów radykalne zmiany nawyków żywieniowych. Zjawisko to zatacza coraz szersze kręgi, bo większość chorób cywilizacyjnych jest związanych z nieodpowiednim odżywianiem. Chociaż programy kulinarne, gazety poświęcone kuchni i blogi są bardzo popularne, a w sklepach nie brakuje jedzenia, to zdrowie szwankuje, a liczba osób otyłych rośnie. Tempo życia, zamiłowanie do fast foodów i zanik tradycji wspólnego biesiadowania ma konsekwencje zdrowotne. Dość radykalnym zatrzymaniem tego trendu była dla wielu rodzin przymusowa izolacja. Wymusiła ona powrót do gotowania w domu, eksperymentowania, wypiekania własnego pieczywa i spokojnych, spożywanych bez pośpiechu wspólnych posiłków.

W książce o fenomenie zdrowych stulatków zamieszkujących różne części świata (pisaliśmy o tym w GN 12/2019) znaleźć można receptę na długie życie w zdrowiu. Poza aktywnością fizyczną i społeczną, poczuciem przynależności do wspólnoty (rodzina, wiara, przyjaciele, najbliższa społeczność) oraz codziennymi rytuałami ważne jest jedzenie. Wszyscy długowieczni mieszkańcy różnych krajów przez niemal całe życie jedli proste, kupowane w okolicy lub uprawiane przez siebie warzywa i owoce. Mimo nowych mód kulinarnych ich dieta oparta była na żywności produkowanej w sąsiedztwie. Domowe specjały, wspólne posiłki i tradycje kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie były bazą dobrze zorganizowanego życia. Dziś często się o tym zapomina, bo w codziennym zabieganiu trudno o regularne gotowanie. Warto jednak podjąć taki trud i spróbować innej filozofii robienia zakupów i jedzenia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także