Nowy numer 16/2021 Archiwum

"Niech się Pani pomodli"

Utwór "Niech się Pani pomodli", zwany także "Modlitwą za antykomunistyczne podziemie" to jedna z piosenek na pierwszym albumie muzycznym zespołu wokalno-aktorskiego "Sonanto". Jego tytuł to "Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść".

Właśnie tą pieśnią w wykonaniu Magdaleny Placek-Boryń z warszawskiego Teatru Syrena, utworem szczególnie popularnym wśród oddziałów Hieronima
Dekutowskiego "Zapory", zespół w swojej muzycznej opowieści postanowił wspomnieć dramat niepodległościowego podziemia tuż po II wojnie
światowej. Stąd w tegorocznym dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych – zarówno premiera klipu w Internecie, jak i początek kampanii promocyjnej całego
albumu, nad którym dotychczas patronat objęły TVP Historia, Gość Niedzielny, Do Rzeczy, Tygodnik Solidarność oraz portal Dzieje.pl.

"Niech się Pani pomodli - modlitwa za antykomunistyczne podziemie" (sł. i muz. autor nieznany)
Sonanto Zespół wokalno-aktorski

Na płycie znajdą się aktorskie interpretacje utworów, nawiązujących do ważnych momentów polskiej historii XX wieku. Krążek stanowi kwintesencję  wieloletniej działalności koncertowej zespołu – programy nawiązujące do ważnych rocznic to domena artystycznej działalności "Sonanto". Zespół prezentuje je w całej Polsce, jak i w środowiskach polskich za granicą. W albumie zespół odwoła się do twórczości  takich  kompozytorów i autorów słów  jak między innymi – Włodzimierz Korcz, Grzegorz Tomczak, Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Krzesimir Dębski czy Adam Kowalski.

Autorką takiej koncepcji płyty jest Aleksandra Matryba – wokalistka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu. Na płycie zaśpiewają także inni aktorzy oraz wokaliści „Sonanto": Katarzyna Andruszko, Magdalena Placek-Boryń, Dominik Bobryk, Adrian Kieroński i Dominik Rybiałek. Towarzyszyć  im  będą  świetni muzycy – Piotr Iwański (kierownik zespołu muzycznego, przy fortepianie), Kornelia Figielska (pierwsze skrzypce), Dobromir Lesiak (drugie skrzypce), Joanna Ławcewicz-Musialik (altówka), Katarzyna Stasiewicz (wiolonczela), Stefan Stefaniak (gitary), Filip Dzierżawski (kontrabas/gitara basowa), Maciej Wojcieszuk (perkusja). Zespół zaprezentuje zatem w albumie wybrany repertuar w swoim najszerszym instrumentarium. Aranżacje i transkrypcje smyczkowe przygotował wieloletni aranżer zespołu –  Piotr Nermer.

Prace nad pierwszą płytą, wstrzymane przez pandemię Covid-19, udało się jednak rozpocząć jeszcze w 2020 roku. W związku z tym, że był to także rok 100-lecia polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, album otworzy "Śpiewka 1920" – utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego i Jacka Cygana. Na płycie, w ciekawych interpretacjach znajdą się ponadto takie utwory jak "Jak całować to ułana", "Więc pijmy wino szwoleżerowie", "Dnia pierwszego września", "Modlitwa obozowa", "Mała dziewczyna z AK", "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos", "Mury", czy "Modlitwa o wschodzie słońca". 

"Zależało nam, aby w naszym pierwszym albumie – muzycznej opowieści o polskiej historii w XX w.  – uniknąć nadmiernego patosu. By poprzez ciekawe, aktorskie interpretacje płyta dotarła także do młodszego pokolenia. Aby utwory, które powstały czasem nawet 100 lat temu, otrzymały nowe życie i pozwoliły przypomnieć Polakom trudne dzieje w XX wieku".

Album, przygotowywany w studiu Sound and Wave, ukaże się w kwietniu 2021 r. Towarzyszyć mu będzie seria teledysków z wybranymi utworami płyty, publikowanych z okazji ważnych polskich rocznic w 2021 r.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama