Nowy numer 09/2024 Archiwum

Uwolnić się

Dobra nowina, od której zawsze dobrze jest rozpocząć kolejny numer tygodnika, tym razem jest taka, że rozpoczął się Wielki Post. Kolejna szansa przed nami.

Nie dziwię się Franciszkowi, że w tegorocznym orędziu wielkopostnym porównał ten okres liturgiczny do drogi: „»Oto idziemy do Jerozolimy…« (Mt 20,18). Wielki Post: czas na odnowę wiary, nadziei i miłości” – tak zatytułowane jest papieskie orędzie. Porównanie do drogi wydaje się konieczne, żeby zrozumieć, co z Wielkim Postem ma zrobić ten, który wierzy w Zmartwychwstałego. Przede wszystkim nie zatrzymywać się. Nie skupiać uwagi na tym, co trudne i bolesne. Iść dalej mimo trudności. Tylko idąc, można wciąż żyć nadzieją, że każda droga prowadzi do jakiegoś celu. „Podążając wielkopostną drogą, która prowadzi nas do uroczystości wielkanocnych – napisał papież – pamiętajmy o Tym, który »uniżył samego siebie, czyniąc się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej« (Flp 2,8)”. Pamiętajmy, dodam i ja, a pomocą w tym niech będzie tegoroczny cykl wielkopostny, rekolekcyjne rozważania pod hasłem: „Któryś za nas cierpiał”. Przez kolejne wielkopostne niedziele proponować je będziemy naszym Czytelnikom, a przewodnikiem na tych rekolekcyjnych ścieżkach będzie tegoroczny jubilat, ks. Franciszek Blachnicki, którego setna rocznica urodzin przypada niebawem. Zapomnieć o tych urodzinach byłoby ogromnym zaniedbaniem, o wiele większym jednakże grzechem byłoby spuściznę tego człowieka pogrążyć w niepamięci.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka