Nowy numer 09/2024 Archiwum

Na południu bez zmian

Wybory prezydenckie w Ugandzie wygrał po raz szósty Yoweri Kaguta Museveni. Rządzi już dłużej, niż żyje ponad 70 procent obywateli tego państwa.

Analitycy polityczni nie są zaskoczeni, choć nadzieje na zmianę w wyborach z 14 stycznia były największe od lat. Bez wątpienia jednak Museveni podczas swoich dotychczasowych 35-letnich rządów zapewnił Ugandzie pokój i stabilizację wewnętrzną. Niewątpliwie też kolejne pięć lat tej prezydentury ma znaczenie dla dalszego rozwoju oraz względnego bezpieczeństwa nie tylko tego kraju, ale szerzej – całego regionu Afryki Subsaharyjskiej.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy