GN 3/2021 Archiwum

Krajobraz pełen historii

Wśród nowych miast na mapie Polski jest przynajmniej jedno takie, które koniecznie trzeba odwiedzić. To Kamieniec Ząbkowicki, miejsce o ponaddziewięciowiekowej historii, malowniczo położone w pradolinie Nysy Kłodzkiej.

Niewielki skrawek pola, za nim mozaika dachów – stare domy sąsiadujące z nowymi blokami. Nad nimi dwie, nachodzące na siebie z tej perspektywy, wieże. Jedna – ciemniejsza i bardziej szpiczasta – należy do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będącego niegdyś częścią opactwa cysterskiego, druga – z czerwonej cegły – jest wieżą dawnego kościoła ewangelickiego, obecnie siedziby centrum wystawienniczego. Jeszcze wyżej, na lewo od obu świątyń, na wzgórzu porośniętym lasem wznosi się monumentalna neogotycka budowla z czterema potężnymi basztami. To XIX-wieczny pałac Marianny Orańskiej, księżnej niderlandzkiej. Widok zamykają majaczące w oddali sylwetki Gór Bardzkich.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 2/2021 . Cena 3,98.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także