Nowy numer 38/2023 Archiwum

Opowieść wigilijna 2020

To się zdarzyło naprawdę. W tych dniach. W jednym z ogarniętych pandemią polskich miast.

Mam znajomą, która jest osobą znaną i cenioną w swojej lokalnej społeczności. Nie potrafi patrzeć bezczynnie na potrzeby innych.

Niedawno odwiedził ją człowiek, którego znała jako osobę bardzo zamożną. Powiedział, że w mijającym roku powodziło mu się znakomicie. W przeciwieństwie do wielu innych. I że chciałby się z niektórymi podzielić. Wyjął pięć zaklejonych kopert. Dołączona była do nich lista pięciu nazwisk i adresów. Poprosił moją znajomą o dwie rzeczy. Aby zaniosła te koperty pod wskazane adresy i nie mówiła nikomu, od kogo je dostała. Kobieta rzuciła okiem na listę. Niektóre nazwiska były znajome, inne - nie. Zgodziła się wypełnić to dość osobliwe zadanie.

Odwiedziła pięć domów, oddała pięć kopert. Bez komentarza. Zwłaszcza, że nie znała zawartości przesyłek.

Jedna z obdarowanych osób zadzwoniła do niej.

- Ty wiesz, ile było w tej kopercie? Kilkadziesiąt tysięcy złotych?! - powiedziała znajomej.

Nie zdradzę, kim jest moja znajoma. Nie zdradzę, w jakim mieście się to zdarzyło. Nie zostałem do tego upoważniony. Ale nie mogłem zachować tego wyłącznie dla siebie. Dziś też - może w Twoim mieście - zdarzają się takie niesamowite opowieści wigilijne. Rodzi się dobro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast