Nowy numer 3/2021 Archiwum

Fani kupią dom Tolkiena

Dom, w którym powstał „Władca Pierścieni”, trafi w ręce miłośników twórczości pisarza.

Przy Northmoor Road 20 w Oksfordzie Tolkienowie mieszkali przez 17 lat – między 1930 a 1947 r. Właśnie w tych latach J.R.R. Tolkien napisał i opublikował „Hobbita” oraz stworzył znaczną część „Władcy Pierścieni”, książki, która uczyniła oksfordzkiego profesora jednym z najpopularniejszych pisarzy wszech czasów. Nic dziwnego, że dla fanów twórczości Tolkiena jest to miejsce niezwykłe i fascynujące. Parafrazując odnoszące się do Wadowic słowa Jana Pawła II, można powiedzieć, że „tutaj wszystko się zaczęło”.

Przez ponad 70 lat budynek był w rękach prywatnego właściciela. Gdy w 2019 r. postanowił on wystawić obiekt na sprzedaż, ofertę szybko zauważyli miłośnicy Tolkiena. Z inicjatywy brytyjskiej pisarki Julii Golding powstała fundacja Project Northmoor, która ma na celu zebranie funduszy na wykupienie domu i stworzenie w nim centrum badań nad spuścizną angielskiego pisarza oraz muzeum Śródziemia. Choć cena domu jest wysoka – 4,5 mln funtów – szanse na realizację pomysłu są duże. Project Northmoor ruszył oficjalnie 1 grudnia, a w filmie promującym inicjatywę wystąpili m.in. aktorzy znani z tolkienowskich filmów Petera Jacksona (m.in. Ian McKellen – Gandalf, Martin Freeman – Bilbo Baggins, John Rhys-Davies – Gimli), a także były anglikański prymas abp Rowan Williams.

– To niewiarygodne, że nigdzie na świecie nie ma ośrodka poświęconego Tolkienowi. Naszą wizją jest uczynienie z jego domu centrum literackiego, które będzie inspirować nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców przez wiele kolejnych lat – wyjaśnia Rhys-Davies.

Co ciekawe, w projekt zaangażowany jest też Polak, Ryszard Derdziński, twórca portalu Elendilion.pl. Derdziński opracowywał pojawiające się w filmie promocyjnym kwestie w języku elfów i mowie Mordoru (rozmowę z nim można przeczytać na portalu Gosc.pl).

Zbiórka potrwa trzy miesiące. Więcej informacji na temat inicjatywy: www.projectnorth­moor.org.

Wojciech Teister

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także