Nowy numer 3/2021 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Krótkimi zdaniami

W tomiku „Uważaj na siebie” ks. Jerzy Hajduga pokazuje, że potrafi ścigać się ze słowem. Sprawia nawet wrażenie, że je wyprzedza, i czeka z pomysłem, konceptem, wyobraźnią. A ono chętnie podporządkowuje się jego zamysłom. W tym zbiorze poznajemy go jako mistrza urzekającej lapidarności. Minimalizm intensywnie działa na czytelnika i inspiruje do odkryć. Warto przytoczyć choćby jeden z tekstów, żeby poczuć, jak smakują te wiersze z niewielką ilością słów, ale z wielką mocą: „Mierzysz mnie wzrokiem:// przecież jestem/ na wyciagnięcie ręki/ spójrz”. A krótka forma trafia nawet do wymawiających się brakiem czasu.

Barbara Gruszka-Zych

Żyj!

To książka na śmierć i życie. Zwłaszcza życie. „Umrzesz” – to zakazane słowo wybija z rytmu, psuje zabawę i burzy cały misternie poukładany domek z kart. Na szczęście nie jest ono ostatnim słowem Tego, który „śmierci nie uczynił i nie cieszy się ze zguby żyjących” (Mdr 1,13). Jego obietnica jest o niebo lepsza. Śmierć jest bezradna wobec pełnego zachwytu paschalnego okrzyku: „Alleluja!”. O tym jest ta książka. „Zaakceptowanie końca, kres, klęska stają się początkiem życia” – pisze o. Wojciech Surówka, teolog i opiekun ruchu lednickiego. Czas obumierania ziarna jest przygotowaniem na wielkie żniwo.

Marcin Jakimowicz

PŁYTY

Świątecznie, z jazzową nutką

Płyta „Jazzowanki. Piosenki świąteczne” to kolekcja najbardziej znanych polskich kolęd, nagrana i zaaranżowana przez muzykującą w jazzowych przestrzeniach Magdalenę Maduakę. Ta znana z tworzenia zabaw muzycznych mama i muzyk proponuje najmłodszym słuchaczom świąteczną podróż z towarzyszeniem delikatnej, wyciszającej muzyki. Co różni ją od innych krążków z bożonarodzeniowymi piosenkami dla dzieci? Na pewno nie jest to kolejna składanka sztampowo opracowanych kolęd. Choć skierowana jest do najmłodszych dzieci, z przyjemnością można jej posłuchać całą rodziną. Muzycznie wnosi nowe, jazzowe, nieoczywiste brzmienia, bazując na znanych dobrze melodiach.

Kolędy przeplatane są opowiastkami – minisłuchowiskami o małym Jezusie, aniołach, pasterzach i Mędrcach. Na płycie nie zabrakło też zgadywanki słuchowej „Zgadnij, co to za dźwięk”. Przy muzyce można świetnie bawić się w pokazywanki. Warto dodać, że na kanale YouTube „Jazzowanki” zamieszczone zostały filmiki z nagraniami i propozycją zabaw do muzyki. Na profilu autorki dostępne są też adwentowe kolorowanki i karty pracy na każdy dzień.

Płyta została wydana dzięki zbiórce na jednym z serwisów crowdfundingowych, z dużym udziałem miłośników i słuchaczy „Jazzowanek”. Jest dostępna jako krążek i w serwisach streamingowych (iTunes, Tidal, Deezer, Spotify i innych). Więcej informacji można znaleźć na stronie jazzowanki.wordpress.com.

Anna Leszczyńska-Rożek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama