Nowy numer 2/2021 Archiwum

Cud nienaruszonych ciał

Gdy półtora roku po śmierci ekshumowano ciało św. Jana od Krzyża, okazało się, że jest nienaruszone. A gdy przeor odciął palec prawej dłoni świętego na relikwie, wypłynęła świeża krew.

W obecności cudownie „zakonserwowanych” ciał dokonują się też cuda. Na przykład bł. Maria Catanea (zm. 1948) została uzdrowiona z paraliżu, gdy dotknęła relikwii ramienia św. Franciszka Ksawerego. W 1956 r. w Areoli trzyletni chłopiec wpadł do kotła z wrzącą wodą i został bardzo poważnie poparzony. Gdy w tej okolicy przechodziła procesja z sarkofagiem św. Tomasza Coriego (zm. 1729), zbliżono do trumny ubranka dziecka i w ciągu kilku dni ślady oparzeń znikły. Lekarze uznali to zjawisko za niemożliwe do wytłumaczenia z naukowego punktu widzenia.

Powszechność występowania

Jedną z cech cudu nienaruszonych ciał jest powszechność występowania w Kościele katolickim. Świętych i błogosławionych jest w nim około 10 tys. Na podstawie swoich badań autor książki wysuwa tezę, że cudowna „konserwacja” występuje przeciętnie raz na 20 ciał osób zmarłych w opinii świętości. – Mamy do czynienia z tak wyjątkową częstotliwością przypadków, że sama w sobie wydaje się cudowna i wyklucza możliwość, by był to zwykły zbieg okoliczności – podkreśla. Warto zauważyć, że zachowanie ciała w stanie nienaruszonym nie jest potrzebne do udowodnienia świętości, a jego brak nie świadczy o tym, że dana osoba święta nie była. Część cudownie „zakonserwowanych” ciał po jakimś czasie, czasem po wielu wiekach, ulega rozpadowi.

Fenomen nienaruszalności ciał występuje w Kościele katolickim i w prawosławiu. W innych religiach, np. w buddyzmie, odnotowane są tylko pojedyncze takie przypadki.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także