Nowy numer 2/2021 Archiwum

Im bardziej chcemy coś ukryć, tym głośniej krzyczymy

Jakim prawem to czynisz? Mt 21,23

Mt 21, 23-27

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: «Jakim prawem to czynisz? i kto Ci dał tę władzę?»

Jezus im odpowiedział: «Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?»

Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” A jeśli powiemy: „od ludzi”, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka».

Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». On również im odpowiedział: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».

Jakim prawem to czynisz? Mt 21,23

Ewangelia z komentarzem. Im bardziej chcemy coś ukryć, tym głośniej krzyczymy
Gość Niedzielny

Im bardziej mamy z czymś problem, chcemy coś ukryć albo nie zajmować się jakąś problematyczną, ciemną stroną w naszym życiu, tym głośniej krzyczymy. Tak jest łatwiej – to przecież świat jest zły, system niesprawiedliwy, inni okrutni, zbyt radykalni, my natomiast jesteśmy słusznie oburzeni. Jezus nie wchodzi w dyskusję z faryzeuszami, bo oni nie chcą usłyszeć prawdy – ani nie są na nią gotowi, ani nie zamierzają według niej żyć. Zadaje im jedno pytanie, które diagnozuje serce i pokazuje, że są chwiejni, zagubieni, niezdecydowani, zależni od opinii innych. Z tą diagnozą ich zostawia, ponieważ bez tego podstawowego wyboru w sercu wszystkie inne nie mają solidnego fundamentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama