Nowy numer 2/2021 Archiwum

Od początku człowiek

Co prawo mówi o człowieczeństwie dziecka poczętego i dlaczego ustawodawstwo zezwala na aborcję – wyjaśnia prawnik, dr Tymoteusz Zych.

Czyli podstawy prawne, również poza Polską, są prawidłowe i kłopot polega na tym, że nie są stosowane?

Tak. W niektórych krajach mamy do czynienia z rozwiązaniami paradoksalnymi. Prawo niemieckie na przykład nie kwestionuje podmiotowości dziecka na etapie prenatalnym, co więcej, uznaje, że dziecko powinno mieć ochronę prawną od momentu poczęcia, a jednocześnie wyłącza karalność aborcji dokonanej do 12. tygodnia. Jest to wyjaśniane „ochroną godności kobiety”. Można powiedzieć: Heglowski przewrotny model, zakładający, że mamy ochronę dziecka, a jednak w określonych sytuacjach, i to bardzo szeroko ujętych, ta ochrona jest wyłączana. Czyli jest to wyłączenie nie tyle bezprawności czynu, ile jego karalności.

A w innych krajach?

W większości innych krajów europejskich nie mamy do czynienia z takimi zawiłymi rozwiązaniami. W części państw jest stworzona sztuczna konstrukcja „prawa do aborcji”, która żadnych podstaw międzynarodowych nie ma. Zazwyczaj po prostu ignoruje się normy międzynarodowe.

Wygląda więc na to, że w kwestii podmiotowości dziecka następuje prawny regres w stosunku do tego, co było kiedyś. Czy to słuszna obserwacja?

Podmiotowość dziecka właściwie zawsze była uznawana. Prawa nasciturusa, czyli dziecka poczętego, jeszcze nie urodzonego, były znane prawu rzymskiemu. Te prawa nigdy nie były kwestionowane, nawet w tych państwach, które dopuszczają aborcję. Nasciturus jest warunkowo uprawniony do dziedziczenia. Przy założeniu, że się urodzi, jest uwzględniony przy podziale spadku w sytuacji, gdy ojciec dziecka umrze w okresie trwania ciąży. Jeśli chodzi o dalszą przeszłość – przed wiekiem XX – to w historycznych kodeksach z poprzednich stuleci była mowa o penalizacji, czyli karaniu działań, które służyłyby uśmierceniu dziecka.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama