Nowy numer 2/2021 Archiwum

Taki piękny człowiek

„Ci, którzy nie widzą Chrystusa w ubogich, są w rzeczywistości ateistami”, mawiała Dorothy Day. Dla jednych komunistka, dla drugich pacyfistka, dla innych święta. Mija 40 lat od śmierci „niepoprawnej” kandydatki na ołtarze.

Historia Dorothy Day to burzliwa biografia człowieka z krwi i kości, pełna zaskakujących zwrotów, nieoczywistych i niemieszczących się w żadnych ideologicznych szufladkach poglądów i wyborów; historia głębokiego nawrócenia i radykalnego życia Ewangelią. Jedni nazywają ją „drugą Matką Teresą”, inni „drugim Ghandim”, ale w rzeczywistości droga Dorothy jest tak oryginalna, jak cała jej osobowość i kontekst, w którym działała.

Brylanty dla ubogich

Stworzona przez nią i Petera Maurina w 1933 roku gazeta „The Catholic Worker” („Katolicki Robotnik”) i ruch o tej samej nazwie stały się nie tylko marką, nie tylko konkretnymi miejscami, punktami udzielania pomocy, ale przede wszystkim stylem życia i sposobem myślenia o świecie i jego (nie)porządku. Być może największą zasługą tej Amerykanki, poza konkretną i na szeroką skalę prowadzoną służbą ubogim, było odzyskanie ich dla Kościoła (a raczej Kościoła dla nich) w czasie, gdy wydawało się, że jedyną przestrzenią, w której znajdują zrozumienie, są radykalne ruchy komunistyczne. Jim Forest, w znakomitej biografii Dorothy „Będziemy sądzeni z miłości” (Znak 2017), pisze: „Zdała sobie sprawę, że ludzi dotkniętych niesprawiedliwością i ubóstwem Kościół traktował grzecznie, lecz nie otwierał przed nimi swoich drzwi. Jeśli nawet czasem uronił łzę nad ich tragedią, nie gromił tych, którzy ich kosztem budowali fortuny”. I cytuje jej słowa: „Ludzie religijni uśmiechali się i przymilali do bogatych. (…) Nigdy nie widziałam, by ktoś zdjął płaszcz i oddał go ubogiemu. Nie zauważyłam, by ktoś zaprosił na przyjęcie chromych, kalekich lub ślepych”.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także