Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wolność na wspomaganiu

Złe wpływy trzeba odciąć. A kiedy nie można – trzeba im przeciwstawić coś mocniejszego.

Kiedy człowiek idzie do supermarketu, rzadko wychodzi tylko z tym, co zaplanował kupić. Wszystko jest tam tak ustawione, żeby klient nabył więcej rzeczy, niż potrzebuje. A dokładniej: żeby zostawił tam więcej pieniędzy, niż chciał zostawić.

Niby nikt cię do niczego nie zmusił, niby jesteś wolny, a jednak czemuś i komuś ulegasz. Ktoś tobą manipuluje – i ty za to płacisz. Funkcjonujesz w strefie ograniczonej świadomości, więc w obszarze jakiegoś fałszu.

„Prawda was wyzwoli” – mówi Jezus (J 8,32). A św. Paweł dopowiada: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli” (Ga 5,1). Jak się nie poddawać, skoro wszystko wydaje się czyhać na ludzką wolność?

Musisz wiedzieć

– Wolność w rozumieniu chrześcijańskim to możliwość świadomego wyboru – mówi o. Mirosław Bożek SJ, proboszcz parafii jezuitów w Bytomiu i rekolekcjonista. – Jeśli nie jestem świadomy tego, co się we mnie i wokół mnie dzieje, to może się okazać, że jestem bezwolny wobec otaczających mnie impulsów. Pamiętam popularne kiedyś hasło reklamowe: „Bądź sobą, wybierz Pepsi”. Czyli: idź za impulsem, który ci przyjdzie do głowy, a my postaramy się, żeby ten impuls był taki, jak nam pasuje. Ważna jest więc świadomość, że różnego rodzaju wpływy pojawiają się w naszym życiu – przekonuje. Za św. Ignacym wylicza trzy źródła pojawiających się w naszym życiu impulsów: Duch Święty, kusiciel i to, co pochodzi od nas samych. – Jeśli biorę to pod uwagę, jestem w stanie rozpoznawać te duchowe poruszenia i podejmować wybory. Ignacy mówi, że im bliżej jesteśmy początku duchowej drogi, tym bardziej potrzebujemy kogoś bardziej doświadczonego od nas samych, kto pomoże nam nauczyć się wybierać – zauważa zakonnik.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL