Nowy numer 38/2023 Archiwum

Powstają przepisy premiujące osoby oddające osocze

Chodzi o to, by mogły one korzystać z tym samym uprawnień co osoby oddające krew.

Osocze wykorzystywane jest w terapiach leczenia chorych na COVID-19. Z szacunkowych danych wynika, że dotąd osoby, które przechorowały COVID-19, dokonały w Polsce 5,2 tys. donacji osocza. Pobrano ponad 9,5 tys. jednostek osocza. Oznacza to, że podano je w terapii około ośmiu tysiącom osób. Nie zawsze jednej osobie podaje się tylko jedną jednostkę osocza.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że powstają przepisy, które będą premiowały osoby honorowo oddające osocze. Chodzi o to, by mogły one korzystać z tym samym uprawnień co osoby oddające krew. Andrusiewicz podkreślił, że w mocy pozostaje apel o oddawanie przez ozdrowieńców osocza. Zaznaczył przy tym, że nie wszyscy mogą je oddać, ponieważ jest wiele obostrzeń z tym związanych.

"Powstają przepisy, na razie za wcześnie o nich mówić, które będą w pewien sposób premiowały, jak w przypadku krwi, osoby oddające osocze. To wymaga pewnego doprecyzowania tak, żeby te osoby, które decydują się honorowo oddać osocze korzystały z tych samym uprawnień, z których korzystają osoby oddające krew".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast