Nowy numer 48/2020 Archiwum

Czym jest żal za grzechy?

Wśród spowiadających się coraz mniej jest żalu, wstydu, czy poczucia, że jest nam przykro - mówi ks. Piotr Brząkalik. Co w takim razie, jeśli nie żal za grzechy, skłania nas do spowiadania się? Jak wzbudzić w sobie takie emocje, jeśli nie zawstydza nas samo nasze postępowanie? 

Drugi warunek [spowiedzi] mówi o uczuciu. Żal to jest jakaś emocja, jakieś uczucie, wstyd. I prawdę mówiąc, proszę  mi wierzyć, to się da wysłyszeć w konfesjonale, czy wyznający swoje grzechy żałuje czy nie. Czy jest to tylko przepustka do Komunii Świętej i wtedy tego żalu nie ma - mówił na antenie Radia eM ks. Piotr Brząkalik. 

- To się słyszy, że tego żalu jest coraz mniej - zwracał uwagę w rozmowie z Anetą Kuberską-Bębas.

Posłuchaj nagrania:

Czy wszyscy są w stanie żałować? Co z ludźmi, którzy mają niskie umiejętności empatii? Czy empatia jest konieczna, żeby żałować? - pytała na antenie Radia eM Aneta Kuberska-Bębas. 

Posłuchaj nagrania:

- Żal za grzechy to nie jest tylko warunek dobrej spowiedzi. Czy w ogóle żal, umiejętność zawstydzenia, żalu. Dla mnie to też jest taki warunek prawdziwych relacji między ludźmi. Takich relacji uczciwych. A, że jeśli chcemy w tym naszym społecznym mniejszym czy większym kręgu mieć zdrowe relacje, to musimy też umieć zażałować - podkreślał ks. Brząkalik. 

Posłuchaj nagrania: 

Posłuchaj: Cykl audycji "Duchowy GPS".

« 1 »

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL