Nowy numer 48/2023 Archiwum

Powrót do przeszłości

Chociaż serial rozgrywa się w doskonale nakreślonych realiach baskijskiego miasteczka, poruszane w nim problemy mają wymiar ponadregionalny i ponadczasowy.

Hiszpańska „Patria” to jeden z najciekawszych seriali, jakie miały premierę w tym sezonie. Najpierw była jednak wydana również u nas książka Fernando Aramburu, która kilka lat wcześniej stała się bestsellerem. Aramburu jest pisarzem, poetą i tłumaczem, laureatem wielu nagród literackich, ale żaden z jego utworów nie zdobył takiej popularności jak „Patria”. W swojej powieści autor przedstawia historię dwóch rodzin w kontekście tragicznych wydarzeń, jakie przez lata rozgrywały się w Kraju Basków. Chociaż dramat miał charakter lokalny, książka i serial poruszają problemy mające wymiar ponadczasowy. Jednym z najważniejszych zagadnień jest kwestia przemocy stosowanej przez skonfliktowane strony i jej wpływu na dotkniętych nią ludzi, a szerzej – całych społeczności.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza