Nowy numer 48/2023 Archiwum

Stany Katolickie Ameryki?

O zwycięstwie Joego Bidena zdecydowały m.in. katolickie głosy z północno-wschodnich stanów. Czy Partia Demokratyczna ponownie staje się „naturalnym środowiskiem” amerykańskich katolików?

W Europie to niemal zupełnie nieobecny wątek, ale w Stanach Zjednoczonych każda poważna analiza przed- i powyborcza musi obejmować również podziały religijne i wyznaniowe. Krótko mówiąc, nie da się zrozumieć procesu wyborczego w USA bez badania przemian w elektoratach identyfikowanych również wyznaniowo. Sami kandydaci – i Donald Trump, i Joe Biden – mieli świadomość, że bez przekonania do siebie dwóch najliczniejszych grup: katolików i chrześcijan ewangelikalnych, nie ma mowy o zdobyciu Białego Domu. Właściwie najbardziej zacięta walka toczyła się o głosy katolików, bo o ile ewangelikalni w zdecydowanej większości zawsze głosują na republikanów, o tyle w przypadku katolików głosy rozłożone są niemal po równo. Tym razem, mimo większego niż 4 lata temu deklarowanego w sondażach poparcia, jakiego Trumpowi gotowi byli udzielić katolicy, wiele wskazuje na to, że to Joe Biden wygrał w tej grupie wyznaniowej. Oczywiście można opierać się znowu tylko na powyborczych ankietach, bo same wybory mają przecież charakter tajny. I w zależności od sondażu zwycięzcą wśród katolików jest jeden lub drugi kandydat, choć przeważają jednak słupki korzystne dla Bidena. Pytanie, czy to więcej mówi o nowym prezydencie USA, czy o katolicyzmie w USA.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny