Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prawda wyzwala

Jan Paweł II, zapytany o najważniejsze zdanie Ewangelii, bez wahania powiedział: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Chcemy wierzyć, że o tych słowach pamięta jego wieloletni sekretarz kard. Stanisław Dziwisz. Kościół i świat potrzebują dziś i domagają się wyjaśnienia jego prawdziwej roli u boku świętego papieża.

Od ponad tygodnia osoba kard. Stanisława Dziwisza ponownie jest w centrum uwagi nie tylko mediów, ale i zwykłych katolików. Dla wielu ludzi bolesne jest zmierzenie się z pytaniami, na które sam kardynał jak dotąd nie chciał lub nie umiał przekonująco odpowiedzieć: czy miał wpływ na blokowanie przepływu ważnych informacji do Jana Pawła II i czy tym samym miał udział w tuszowaniu skandali pedofilskich i innych seksualnych nadużyć z udziałem duchownych, a jeśli tak, to na ile było to działanie świadome, a na ile będące wynikiem naiwności czy nadmiernego zaufania do oskarżanych i braku zaufania do świadków. Ten tekst nie ma na celu wyręczania kompetentnej komisji, która – oby jak najprędzej – powinna zająć się wyjaśnianiem tych wątpliwości. Nie ma też na celu ferowania żadnych wyroków. Każdy ma prawo do obrony. I takie prawo ma również kard. Stanisław Dziwisz. To jednak wymaga od niego konfrontacji z pytaniami, które nie są próbą zastawienia pułapki, nie są podyktowane chęcią znalezienia „haków”. Przeciwnie, są wołaniem o prawdę.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 47/2020 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także