Nowy numer 48/2023 Archiwum

Proszę wstać! Sąd idzie

Miłość – oto właściwy motyw postępowania i środowisko życia w niebie.

W połowie lat 80. w klasztorze franciszkanów umierał brat Anzelm, prosty zakonnik, który przez lata dbał o zaopatrzenie nowicjatu. Jednym z nowicjuszy był wtedy Syrach Janicki, obecny wykładowca i ojciec duchowny seminarium franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Dobrze pamięta tamtą scenę. Wszyscy bracia zeszli się w celi konającego. Gwardian namaścił go olejami i zapytał: „Bracie, czy nie boisz się, że staniesz na sądzie przed Bogiem?”. Wtedy brat Anzelm odpowiedział: „Nie, nie boję się, bo ja w życiu nikogo nie osądziłem”.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka