GN 48/2020 Archiwum

Sami swoi. Wersja 2020

Jeden z Krzyżaków, widząc pobojowisko Grunwaldu, rzuca do kolegi po fachu: „Chyba zaczęli bez nas”. Nie jest nam potrzebny zewnętrzny wróg. Sami urządzamy sobie niezłą polsko-polską jatkę.

Pamiętam słynny mecz na Śląskim (1993), gdy zdumieni i znudzeni Angole, których nikt nie zamierzał ani zaczepiać, ani atakować, zaskoczeni spoglądali na sektory Kotła Czarownic, w których trwała walka. Cracovia naparzała się z Wisłą, Lechia z Areczką, Gieksa z Ruchem, a Zagłębie i Legia z resztą świata. Jedna wielka jatka. Jak brzmiał tytuł pewnego telewizyjnego teleturnieju: „Potyczki rodzinne”.

Jak prawdziwy jest rysunek, na którym jeden z Krzyżaków, widząc wielkie pobojowisko Grunwaldu, rzuca do kolegi po fachu: „Chyba zaczęli bez nas”.

Myślę, że naprawdę nie jest nam potrzebny żaden zewnętrzny wróg. Sami dostarczamy sobie emocji rodem z gali MMA. W tym roku w ringu naprzeciwko siebie stawali: covidowcy i prorocy pandemii, szczepionkowcy i przeciwnicy szczepień, zwolennicy Dudy, Hołowni i Trzaskowskiego, a teraz...

A może mamy to we krwi? Nie potrafimy żyć bez tej nieustannej naparzanki i żonglerki warczącymi wyrazami? Czy jest jeszcze jakaś przestrzeń, w której możemy się spotkać?

Jaki jest plus tej sytuacji? Możemy przejść z lekcji teoretycznej do zajęć w praktyce. Temat? „Co miał na myśli Jezus z Nazaretu, mówiąc: «Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują»” (Mt 5,43). Koniec cytatu.

Łatwo nie będzie. Wiem, wiem. „Ja też bym nawet wypełniał to przykazanie miłości, gdyby nie ci cholerni bliźni”…
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także