Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wiesz, o co prosisz?

Wiara nie jest porywem chwili, ale mężną predyspozycją, by przyzywać Boga nieustannie. Nie tracąc nadziei nawet wtedy, gdy nic się nie dzieje.

Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego Jezus pyta niektórych ludzi, którzy przychodzą do Niego po pomoc: "Co chcesz, abym ci uczynił?". Na przykład niewidomego Bartymeusza, który siedział przy drodze pod Jerychem i krzyczał o litość. Chłop wrzeszczy, jest tak zdeterminowany, że przedziera się przez poszturchujący go, nieżyczliwy mu tłum, a gdy w końcu dociera do Jezusa, On pyta: "Czego chcesz ode mnie?". Nie widać?!

Jezus pyta, choć dobrze zna odpowiedź. Chce jednak usłyszeć od człowieka, czy ten aby na pewno wie, o co prosi? Czy zna konsekwencje wysłuchanej prośby? Dokonanego uzdrowienia? Bo uzdrowienie nie jest dane tylko po to, żebyśmy się lepiej poczuli; żeby nam było lepiej. Ale za uzdrowieniem ma iść konkretna przemiana życia, radykalna zmiana myślenia - powrót do Boga i do ludzi. Tak, jak było w przypadku Bartymeusza, który zostawia wszystko i idzie za Jezusem do Jezrozolimy "wielbiąc Boga".

Jezus pyta, bo chce nam uświadomić, jaka jest nasza wiara; jak bardzo jesteśmy pewni, że chcemy tego, o co prosimy i że tylko On może nam to dać. Bóg wie, że jedynie w Nim mamy wszystko; mamy wypełnienie wszystkich naszych pragnień i potrzeb. Ale warunkiem jest wejście w relację z Nim, przylgnięcie do Niego.

"Jezus dał wzór modlitwy nieustannej, praktykowanej wytrwale - mówi papież Franciszek. - Ciągły dialog z Ojcem, w milczeniu i skupieniu leży u podstaw całej Jego misji. Ewangelie przytaczają również Jego zachęty do uczniów, by modlili się natarczywie, niestrudzenie. (...) Nasz Ojciec dobrze wie, czego nam potrzeba; naleganie nie służy informowaniu i przekonywaniu Go, lecz umocnieniu w nas pragnienia i oczekiwania".

Dlatego tak długo nieraz trzeba nam czekać na spełnienie obietnic Bożych. "Wiara nie jest porywem chwili, ale mężną predyspozycją, by przyzywać Boga - przypomina Franciszek. - Nawet by spierać się z Nim, nie tracąc nadziei w obliczu zła i niesprawiedliwości".

"Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji