Nowy numer 39/2023 Archiwum

Władze Lombardii wnioskują do rządu o wprowadzenie godziny policyjnej

"Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę"- tak włoski dziennik "La Repubblica" komentuje we wtorek wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny policyjnej w związku z dużym wzrostem zakażeń. Według gazety podobną decyzję mogą podjąć inne regiony.

Szef władz regionu Attilio Fontana wraz z burmistrzami lombardzkich miast zwrócił się do rządu w Rzymie o wprowadzenie godziny policyjnej od godz. 23:00 do godz. 5:00 następnego dnia, począwszy od czwartku. W tym czasie po ulicach będzie się można poruszać wyłącznie z powodów zdrowotnych, pracy lub innych uzasadnionych przyczyn. Ponadto przedstawiciele lokalnej administracji opowiedzieli się za zamknięciem w weekendy centrów handlowych z wyłączeniem sklepów spożywczych i tych z artykułami pierwszej potrzeby.

Wniosek w sprawie restrykcji poparł od razu minister zdrowia Roberto Speranza.

Jak podkreśla prasa, władze regionu przewidują, że do końca października do tamtejszych szpitali trafi 4 tysiące chorych na Covid-19, w tym 600 na oddziały intensywnej terapii.

"La Repubblica" podkreśla w komentarzu, że jeśli region, który jest najważniejszym gospodarczym "motorem Włoch", podejmuje decyzję o częściowej blokadzie, to "łatwo przewidzieć, że inne wcześniej czy później też złożą do rządu wniosek o wieczorny lockdown".

Gazeta zaznacza jednocześnie, że decyzja Lombardii "cofa wszystkich z psychologicznego punktu widzenia do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę".

W poniedziałek w regionie tym zanotowano ponad 1600 przypadków zakażeń. Dzień wcześniej było ich około 3 tysięcy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast