Nowy numer 44/2020 Archiwum

Święty i wieszcz

Młody Zygmunt Feliński, wyjeżdżając do Paryża, postanowił stronić „od bezbożnych i nieuczciwych ludzi, chociażby aureola sławy ich otaczała”.

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, kanonizowany przez Benedykta XVI, był jedną z najbardziej fascynujących i zarazem tragicznych w swoim osamotnieniu postaci polskiej historii. Jest również autorem „Pamiętników”, które świadczą o jego ogromnym talencie literackim. To barwnie napisana opowieść, obejmująca kilkadziesiąt lat dziejów Polski XIX w. Pierwsza część stanowi, jak napisał Stanisław Smólka, „jeden z najpiękniejszych utworów naszej literatury pamiętnikarskiej”. To również cenne źródło dla wszystkich zainteresowanych historią polskiej kultury na emigracji.

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 42/2020 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także