Nowy numer 48/2023 Archiwum

Makabryczna uczta

Bogaty pan i jego wytworna małżonka siedzą przy stole w oczekiwaniu na posiłek. Młoda dziewczyna przynosi właśnie tacę. Zamiast potrawy leży jednak na niej… odcięta głowa. Obdarowani w tak makabryczny sposób ludzie reagują bardzo różnie. Ich twarze mówią nam wszystko.

Zamożnym panem w czerwonym płaszczu jest król Herod Antypas, tetrarcha Galilei, syn Heroda Wielkiego. Siedząca obok jego małżonka to Herodiada, którą monarcha odebrał prawowitemu mężowi, swemu przyrodniemu bratu Filipowi. Dziewczyna, która przynosi do stołu odciętą głowę, to córka Herodiady, Salome. Zamordowany człowiek, którego głowa spoczywa na tacy, to św. Jan Chrzciciel.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy