Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na językach 

„Bo ja, proszę pana, mam na ten temat swoje własne zdanie, z którym i tak się nie zgadzam...”. Od naszego polskiego: „Panie milcz, bo sługa twój mówi” wolę biblijny oryginał.

Ludzie wiedzą swoje… 

Kilka dni temu przechodziłem przez katowicki cmentarz przy ul Sienkiewicza. Przy jednej alejce mijałem grób Zbigniewa Cybulskiego, Alfreda Szklarskiego, zmarłego przed dekadą Henryka Mikołaja Góreckiego i pochowanego przed siedmiu laty Wojciecha Kilara. Obaj kompozytorzy mieszkali i tworzyli w Katowicach. Pamiętam, jak jeżdżąc przez lata po Polsce i wymieniając nazwę mojego miasta, słyszałem nieśmiertelne hasło: „pustynia kulturalna”.

Nie chciało mi się przekonywać moich rozmówców, że od lat odprowadzam psa pewnej staruszce, która jako pianistka grała z samym Mauricem Ravelem. Jak wielu jej przyjaciół, przyjechała na Śląsk ze Lwowa. Ludzie wiedzieli swoje…

Jak mocno i dosadnie brzmi początek dzisiejszej liturgii słowa: „Słuchajcie, proszę, tego, co Pan powiedział”.

Nieprzypadkowo pierwsze przykazanie rozpoczyna się od słów: „Słuchaj”. 

Od naszego polskiego: „Panie milcz, bo sługa twój mówi” wolę biblijny oryginał.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także