Nowy numer 33/2020 Archiwum

Hańbiące dziedzictwo Ameryki

Film sugeruje, że od czasów uchwalenia w XIX wieku trzynastej poprawki do konstytucji w położeniu czarnoskórych obywateli USA… nic się nie zmieniło.

Film Avy DuVernay, autorki głośnej „Selmy”, jest dokumentem zaangażowanym. Tytuł „XIII poprawka” nawiązuje do uchwalonej przez Kongres USA w 1865 roku poprawki do konstytucji znoszącej niewolnictwo. Poprawka głosiła: „Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, którego sprawca został prawidłowo skazany”. Jednak zniesienie niewolnictwa nie oznaczało, że czarnoskórzy uzyskają od razu prawa przysługujące białym, doprowadziły do tego dopiero kolejne poprawki oraz orzeczenia Sądu Najwyższego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 29/2020 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także