Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lawendowy zawrót głowy

Jest rośliną nie tylko dekoracyjną. Dzięki zawartości wielu cennych dla naszego zdrowia składników lawendę można wykorzystać w kuchni i kosmetyce.

W naszym klimacie świetnie się czuje, pod warunkiem że uchronimy ją od zimowych mrozów. Pięknie rozrasta się na glebach przepuszczalnych i piaszczystych, kwitnąc silnie pachnącymi kwiatami. Nie lubi wilgotnego, ciężkiego podłoża. Dobrze rośnie na nasłonecznionych stanowiskach. Uprawiając ją u nas, lepiej wybrać odmiany bardziej odporne na mróz, a na zimę zabezpieczyć krzaczki agrowłókniną lub chochołami ze słomy. Jest rośliną miododajną. Wabi pszczoły, motyle i trzmiele, a odstrasza mszyce i komary. Dlatego dobrym jej sąsiadem będą krzewy róż. Nadaje się do obsadzania obwódek wzdłuż ścieżek i tarasów czy do urozmaicenia ogródków skalnych. Można ją też uprawiać w donicach na balkonie. Lawenda występuje w wielu odmianach. Różnią się one wielkością i kolorem kwiatów. Najbardziej popularny u nas odcień ciemnofioletowy może w innych odmianach przechodzić w jaśniejszy, wpadający w róż, a nawet biały.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek