Nowy numer 48/2023 Archiwum

Teatr cieni

Napięcie na Półwyspie Koreańskim to najbardziej „artystyczne” widowisko na świecie: wszystko tu jest teatrem i zarazem wszystko jest autentyczne. Podobnie w kolejnej odsłonie konfliktu.

Ktoś pamięta jeszcze niedawne spotkania Donalda Trumpa z Kim Dżong Unem? Dziś po tym spektaklu ani widu, ani słychu. Dziś mamy wysadzone w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe, które miało służyć do prowadzenia rozmów pokojowych między komunistyczną Północą a demokratycznym Południem. I mamy dymisję ministra ds. zjednoczenia – bo taki resort w Korei Południowej istnieje naprawdę. A nadzieje na zjednoczenie Korei jeszcze rok temu odżywały na nowo po dość intensywnej wymianie serdeczności między prezydentem USA i przywódcą KRLD. Dziś można odnieść wrażenie, że to był rzeczywiście tylko show, obliczony na doraźne korzyści obu stron. Tyle tylko, że w tym wyreżyserowanym spektaklu wszystko zarazem było jak najbardziej autentyczną grą, w której stawką jest coś więcej niż dobre samopoczucie liderów.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny