Nowy numer 27/2020 Archiwum

Świadectwo z krwawym paskiem

Jeśli za coś warto umierać, to tylko za to, dla czego warto żyć.

Wszyscy chyba znają tę scenę z lutego 2015 roku: szereg ubranych w pomarańczowe kombinezony mężczyzn klęczy nad brzegiem morza. Za nimi stoją ubrani w czarne stroje, zamaskowani terroryści z Państwa Islamskiego, którzy za chwilę poderżną bezbronnym gardła. Kadr pochodzi z filmu, który zbrodniarze nagrali w celu zastraszenia „ludzi krzyża”. Nie udało im się. Ten obraz stał się dowodem świętości 21 Koptów, którzy nie wyrzekli się swojej wiary, przebaczyli oprawcom i do końca modlili się do Boga, żeby dał im siłę. Ci ludzie dali świadectwo swojej wiary i w sposób najbardziej radykalny z możliwych oddali chwałę Bogu.

Nikt nie umiera za coś, do czego nie jest najgłębiej przekonany. Tak wielkie przekonanie przekonuje innych – oto siła i płodność chrześcijańskiego męczeństwa.

Ogromne mnóstwo

Publiusz Korneliusz Tacyt myślał o chrześcijanach to, co myślała większość społeczeństwa: że to najgorszego rodzaju sekta. Ten wybitny rzymski historyk, podobnie jak współcześni mu pisarze Swetoniusz i Pliniusz Młodszy, pisząc o wyznawcach Chrystusa, często używał łacińskiego terminu superstitio. Oznaczał on zgubny zabobon, zaraźliwy przesąd, obłęd, błąd – krótko mówiąc: karykaturę prawdziwej religii. Opinia ta opierała się na powszechnie krążących wówczas pogłoskach o tajemnych praktykach chrześcijan. Mówiono, że uprawiają kazirodztwo, kanibalizm i piją krew niemowląt. Były to pomówienia, a nieporozumienie wynikało stąd, że chrześcijanie nazywali siebie braćmi i siostrami, a w czasie niezrozumiałej dla postronnych liturgii spożywali „czyjeś” Ciało i Krew.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także