Nowy numer 27/2020 Archiwum

Pełen szacun

O mazurskim gangsterze, który został diakonem, i Ewangelii wśród grypsujących opowiada ks. Szymon Wysocki.

Marcin Jakimowicz: Kiedy usłyszał Ksiądz: „Idziesz do więzienia”?

Ks. Szymon Wysocki: Gdy biskup wręczał mi dekret do nowej parafii, zapytał: „Chciałbyś zostać kapelanem?”. Krótka piłka. Tak czy nie?

Zawsze to jakieś urozmaicenie po latach katechezy...

Uczyłem przez ostatnie siedem lat, żyłem na pełnych duszpasterskich obrotach... Powiedziałem: „Tak”. Teraz widzę, że zadziałał sam Pan Bóg. Ponieważ „wracałem z długiej podróży”, po czasie solidnego duchowego oczyszczenia, moim pragnieniem było posługiwanie uzależnionym, przeoranym przez życie. Ja po prostu dobrze odnajduję się w trudnym środowisku…

Dlatego przyjechaliśmy jak swój do swego. (śmiech)

Wiedziałem, że więzienie będzie wybiciem z rutyny. A miałem też przyjaciela, który kiedyś był tu, w Suwałkach, za kratami.

Jako kapelan?

Jako jeden z największych gangsterów na Mazurach. Za chwilę o nim opowiem...

Pamięta Ksiądz pierwsze trzaśnięcie bramy i charakterystyczny odgłos zaryglowania krat?

Jasne. To na każdym robi wrażenie. Zanim wszedłem, musiałem swoje odstać przed bramą. Moją głowę bombardowała myśl: „Co ja tym ludziom mam powiedzieć?”.

Do jakich wniosków Ksiądz doszedł?

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także