Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie wycinaj!

Mam doświadczenie książki „Radykalni” i setek wywiadów z ludźmi, za których przed laty porządni katolicy nie daliby złamanego grosza, i którymi babcie straszyły swoich wnuków. Nie wiesz, kogo wycinasz. Może przyszłego świętego?

Byłem wczoraj w Leżajsku. Przejeżdżałem obok tonącego w zieleni ohelu cadyka Elimelecha i czytałem Martina Bubera: „Opowiada się, że szatan przyśnił się Elimelechowi i tak mu rzekł: «Myślisz, że możesz wyrwać mi władzę nad tym światem, bo czynisz ze swoich uczniów prawdziwych chasydów? Uważaj, bo ja mam o wiele więcej uczniów, a niektórzy z nich są w twojej wspólnocie». Rabbi Elimelech, uzbrojony w potężny kij, udał się do jesziwy, by zbrojną ręką wyrzucić wysłanników szatana. Ale kiedy tam wkroczył, przestraszył się, że nie odróżni wyznawców szatana od innych. Zostawił więc uczniów w spokoju, uznając, że lepiej tolerować wielu hipokrytów niż przepędzić jednego sprawiedliwego”.
Jak bliźniaczo brzmią słowa Jezusa o tym, by nie wycinać kąkolu i pozwolić mu rosnąc wraz ze zbożem.
Nie wycinaj, nie osądzaj, nie potępiaj. Sąd zostaw Jedynemu sprawiedliwemu. Mam doświadczenie książki „Radykalni” i setek wywiadów z ludźmi, za których przed laty porządni katolicy nie daliby złamanego grosza, i którymi babcie straszyły swoich wnuków. Dziś często zawstydzają nas swą gorliwością i relacją z Tym, któremu „dali się uwieść”.  
„Nie oceniaj człowieka na podstawie jego przeszłości, ale przeznaczenia, do którego powołał go Bóg” – to zdanie Leifa Hetlanda, ewangelizującego w świecie islamu rezonuje we mnie od lat. Kto wie? Może zapuka do twoich drzwi Paweł (już po doświadczeniu upadku pod Damaszkiem, ślepoty i nałożenia rąk przez Ananiasza), a ty wciąż będziesz nieufny i zabarykadowany?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także