Nowy numer 47/2020 Archiwum

Gbagbo może opuścić Belgię

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze orzekł w czwartek, iż były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurent Gbagbo, może opuścić Belgię, gdzie obecnie przebywa, pod pewnymi warunkami.

73-letni Gbabgo został uniewinniony w lutym zeszłego roku, po procesie, w którym odpowiadał za zbrodnie przeciw ludzkości w wyniku wojny domowej w kraju po wyborach w 2011. Zginęło wtedy ponad 3000 osób.

Gbagbo i jego zastępca Charles Ble Goude zostali oczyszczeni z zarzutów, osiem lat po aresztowaniu i przekazaniu sprawy do sądu w Hadze.

Po zeszłorocznym orzeczeniu sądu, Belgia zgodziła się na przyjęcie Gbagbo, pod ścisłymi warunkami, że stawi się on przez trybunałem haskim, w razie wniesienia apelacji przez stronę oskarżającą, przeciwko jego uniewinnionemu

Niemniej powrót Gbago na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie jego Partia Ludowa Wybrzeża Kości Słoniowej (FPI) przygotowuje się do startu w październikowych wyborach prezydenckich, jest niepewny.

Prawnicy Gbagbo zaapelowali o jego bezwarunkowe zwolnienie, argumentując, że MTK nie może ograniczyć poruszania się uniewinnionego.

Sąd w Hadze w czwartek odrzucił ich żądanie, ale uchylił pewne ograniczenia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama