GN 22/2020 Archiwum

Morawiecki: Wybory prezydenckie planujemy na...

- Wybory prezydenckie planujemy na 28 czerwca; późniejszy termin nie byłby wskazany ze względu na upływającą kadencję obecnego prezydenta - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy wypełnić nasze obowiązki konstytucyjne i przeprowadzić te wybory zgodnie z konstytucją i dzisiaj planujemy zrobić to na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa, mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy, przeciągnęłoby się poza ten termin - powiedział premier. "Dzisiaj celujemy w 28 czerwca" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu był pytany, kiedy zostanie opublikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej dotycząca wyborów prezydenckich. "Tutaj dokonują się na pewno analizy, które są ważne po to, żeby wiedzieć dokładnie, czy w obecnych okolicznościach, już teraz jest ten moment, żeby ta uchwała mogła zostać opublikowana" - odpowiedział premier.

Premier ocenił też, że stanowisko opozycji dotyczące organizacji wyborów prezydenckich jest niespójne.

"Tutaj działaliśmy ze względu na działania opóźniające, tak trzeba wprost powiedzieć, Senatu w niepewnym reżimie prawnym, w niepewnym systemie prawnym, chcieliśmy te wybory przeprowadzić, opozycja nie chciała przeprowadzać tych wyborów. Dzisiaj z kolei mówią, że w ogóle nie ma żadnego problemu również w zbieraniu podpisów czy (...) w wyborach takich tradycyjnych. Stanowisko na pewno nader niespójne" - dodał Morawiecki.

W podjętej 10 maja uchwale PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów.

Sejm uchwalił nową ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. we wtorek 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia, czyli tzw. tarczy 2.0 - wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

Ustawa 13 maja trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni. W czwartek ustawą zajęły się senackie komisje.

« 1 »
TAGI:
 • Scott
  21.05.2020 16:52
  Mieliśmy modele matematyczne, jakie mieliśmy.. Dziś się okazuje jak wielokrotnie(nawet 20 krotnie) myliło się choćby IHME. Dziś to wszystko jest korygowane. Teraz czas na otwieranie gospodarki i wyciągnięcie wniosków.
  doceń 1
 • Scott
  21.05.2020 21:56
  Ale sam śledziłem IHME, głównie ciekawiło mnie jak się to sprawdzi w stosunku do Szwecji. I okazuje się że liczby z sufitu. Trochę poszperałem, znalazłem tekst o 1 wirusologu świata:
  doceń 0
 • Scott
  21.05.2020 21:57
  The announcement of the 10-year, $279-million investment in IHME by the Bill & Melinda Gates Foundation this year provides a moment in time to reflect and to look ahead. http://www.healthdata.org/about/director-statement i już dużo zrozumiałem skąd taka rozbierzność.
  doceń 0
 • morfeo
  22.05.2020 19:08
  Przepraszam, czy na tym zdjęciu na pewno jest Premier mojego kraju? Czy jakiś bogaty chłoptaś wyszedł psa wyprowadzić?
  Panie Premierze - uprzejmie proszę ubrać garnitur i nie robić cyrku. Nie po to płacę na Pana podatki, żeby Pan chodził ubrany jak chłystek, co kije golfowe Trumpowi podaje. W pracy obowiązuje strój odpowiedni do stanowiska.
  Ja na spotkanie z Panem również ubrałbym garnitur.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama