GN 22/2020 Archiwum

Uciec przed Słońcem

Fani twórczości Jacka Dukaja będą być może rozczarowani. Serial „Kierunek: Noc” niewiele ma wspólnego z jego książką. Jest jednak ciekawie zrealizowany i na pewno warto go obejrzeć.

Po ekranizacji „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego, który miał dużą oglądalność, lecz od strony artystycznej okazał się porażką, na VOD trafił kolejny serial zrealizowany według twórczości polskiego autora zajmującego się fantastyką naukową. Serial został nakręcony w Belgii, a wśród jego twórców znalazło się kilku Polaków. Producentami wykonawczymi są Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński, jedną z ról pierwszoplanowych zagrał Ksawery Szlenkier, a Borys Szyc wystąpił w roli epizodycznej.

Trudno powiedzieć, jaki wpływ na kształt serialu mieli Dukaj i Bagiński, twórca głośnej animacji „Katedra”. Chociaż serial powstał na podstawie krótkiej powieści Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, nazwanie go ekranizacją byłoby nadużyciem, bo wykorzystuje właściwie tylko dwa zaczerpnięte z niej pomysły. Pierwszy dotyczy błyskawicznej zagłady życia na Ziemi, kolejny – opowieści o samolocie okrążającym naszą planetę, by uciec przed zabójczym promieniowaniem słonecznym.

Serialowa wieża Babel

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

 • Ceramik
  01.06.2020 20:48
  Jacek Dukaj napisał świetne książki. Jestem fanem zwłaszcza Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy czy Perfekcyjnej niedoskonałości. Widać, że autor ma za sobą świetną szkołę filozofii, charakteryzuje go bogaty język i nieszablonowa kreatywność. I pewnie dlatego spodziewałem się więcej po filmie „Kierunek: noc”:-) Ale to chyba permanentny problem... Że filmy nie dorastają książkom... Tym bardziej, że wspomniany film bardzo luźno opiera się na twórczości pisarza. Ale mimo to czekam na drugi sezon. Może w nim pojawi się jakieś nawiązanie do niezwykłych książek... Pozdrawiam:-)


  * * *
  www.ceramik.home.blog
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji