Nowy numer 44/2020 Archiwum

Śmiech na sali

Gdy rozpoczął rekolekcje od słów: „Aboon Dbashmayo Nethcadash shmokh”, klerycy ryknęli śmiechem. Znali jego poczucie humoru, potraktowali to jako prowokację. Uciszyli się, gdy powiedział: „Wiecie, co zrobiłem?”.

Znajomy rekolekcjonista, znany ze swych nieszablonowych metod duszpasterskich, głosił rekolekcje w seminarium duchownym. Klerycy doskonale znali jego poczucie humoru. Rozpoczynając naukę rekolekcyjną, podszedł do mikrofonu i rzucił: „Aboon Dbashmayo Nethcadash shmokh”. Jego słowom towarzyszył rechot.

Rozległy się śmiechy. Alumni potraktowali to jako prowokację, kolejny żarcik. „Wiecie, co zrobiłem? Zacząłem odmawiać «Ojcze nasz» w oryginale, po aramejsku”. Zapadła cisza. „Pamiętajcie: człowiek zawsze śmieje się z tego, czego nie rozumie”.

Martin Buber w swych znakomitych „Opowieściach chasydów” przywołuje naukę, jakiej rabbi Mosze Chaim udzielił swoim uczniom: „Słyszałem od mojego dziadka, że pewien skrzypek grał kiedyś tak słodko, że wszyscy, którzy go słuchali, zaczęli tańczyć, a ktokolwiek znalazł się w zasięgu tej muzyki, wstępował w taneczny krąg. Drogą szedł głuchy, który nic nie słyszał, więc gdy na nich spojrzał, pomyślał, że to jacyś szaleńcy, którzy skaczą bez ładu i składu...”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także