Nowy numer 48/2020 Archiwum

A mógł się nie urodzić...

"Patrz, pani, gdyby nie ten Taub, to nie byłoby dzisiaj kardynała Wojtyły!" - powtarzała Jadwiga Tatarowa, która jako położna zajmowała się Emilią Wojtyłową i pomogła przyjść na świat przyszłemu papieżowi. Gdyby jednak nie heroiczna decyzja matki, nie byłoby dziś św. Jana Pawła II.

Niewiele brakowało, a Karol Wojtyła by się nie urodził. Lekarz, który początkowo prowadził ciążę Emilii Wojtyłowej stwierdził, że ciąża jest zagrożona i nie ma szans ani na jej donoszenie, ani na urodzenie zdrowego dziecka. Nie zgodził się na dalsze prowadzenie tej ciąży i zasugerował aborcję.

W najnowszym (20/2020) numerze "Gościa Niedzielnego" Milena Kindziuk, autorka biografii Emilii i Karola Wojtyłów, opisuje historię początku życia Jana Pawła II - dramat rodziców, którzy musieli wybierać pomiędzy ocaleniem nienarodzonego dziecka a realnym zagrożeniem życia matki, słowa znanego lekarza-aborcjonisty i w końcu przejęcie opieki medycznej nad ciężarną Emilią przez ginekologa żydowskiego pochodzenia.

Autorka opiera się na wspomnieniach naocznych świadków tych wydarzeń - przyjaciółek Emilii Wojtyłowej, położnej oraz ich rodzin. Te świadectwa, po wyborze kardynała Wojtyły na Stolicę Apostolską, były wielokrotnie nagrywane i przytaczane, choć, jak pisze autorka tekstu, odbiły się szerszym echem bardziej w środowisku włoskim niż polskim.

"Znaczące jest przekonanie starszych mieszkańców Wadowic o tym, że Emilię i jej dziecko uratował ostatecznie żydowski lekarz Samuel Taub". Więcej przeczytacie w najnowszym "Gościu" w tekście Mileny Kindziuk "Jak dobrze, że urodziła to dziecko".

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia specjalnego serwisu "Gościa Niedzielnego" i Instytutu Pamięci Narodowej wadowice1920.gosc.pl, który powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Start w dniu urodzin papieża - 18 maja o godz. 10.00. W serwisie przeczytamy między innymi więcej o tym, jaka była matka przyszłego papieża - Emilia Wojtyłowa, z domu Kaczorowska.

IPNtv: Prezentacja nowego portalu tygodnika „Gość Niedzielny” oraz IPN o Janie Pawle II - ZAPOWIEDŹ
IPNtvPL

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Zapraszamy.

Gość Niedzielny 20/2020
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama