Nowy numer 21/2024 Archiwum

Przewodniczący Episkopatu: Zachęcam do korzystania z sakramentów

Wobec zapowiedzianej 13 maja możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z sakramentów spowiedzi i mszy świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

"Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w mszy świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego - podkreśla arcybiskup w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Zaznaczył, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. "Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób, wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich" - napisał hierarcha.

Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia.

"Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie. W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy - choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach - odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym" - podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podziękował także kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. "Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce, będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi. Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują, zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc" - napisał abp Gądecki.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy