Nowy numer 21/2020 Archiwum

Weź się ukłuj!

Co zrobimy, gdy pojawi się szczepionka na koronawirusa? Czy będzie nas można zmusić do jej przyjęcia?

W czasie poważnego zagrożenia epidemiologicznego trudno znaleźć temat równie ważny jak szczepionki ochronne. Znany polski psycholog prof. Jan Czesław Czabała zwraca uwagę, że jednym z głównych czynników terapeutycznych w procesie leczenia jest nadzieja. W obecnych czasach to właśnie ona jest motorem wielu działań społecznych, prawnych oraz medycznych. Szczepienia łączą się z każdym z tych obszarów. Dotyczą obecnie globalnej grupy docelowej. Są one działaniem, na które zgodę wyraża w Polsce Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mowa tutaj jednak o interwencji klinicznej o specyficznym charakterze. Przyjmując szczepionkę, nie jesteśmy przecież chorzy. Ona ma być zabezpieczeniem przed ewentualną chorobą. W Polsce pogląd ten podziela większość osób. Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że „ogromna większość Polaków uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami (93 proc.)”. Warto jednak odnotować, że liczba osób, które odmawiają przeprowadzenia szczepień ochronnych dzieci, jest coraz większa. W 2010 r. było w Polsce 3,4 tys. odmów szczepień, w 2018 r. już ponad 26 tys. A dyskusja na temat szczepień zazwyczaj prowadzi do kłótni między ich zwolennikami i przeciwnikami. Czy w czasach poszukiwania szczepionki na COVID-19 będzie podobnie? I czy szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe?

Działania, działania

Na całym świecie od kilku miesięcy trwa intensywna praca nad znalezieniem szczepionki przeciwko szalejącemu wirusowi. W połowie marca portal Termedia informował, że na terenie Seattle (USA) w testach opracowanego preparatu „weźmie udział 45 dorosłych, zdrowych ochotników w wieku 18–55 lat. Każdy z nich otrzyma dwie dawki szczepionki w odstępie 28 dni”. W tym samym czasie badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA) zajęli się badaniem przeciwciał krążących we krwi osób, u których rozpoznano zapalenie płuc w przebiegu COVID-19. W Wielkiej Brytanii przeznaczono kolejne 20 mln funtów na prace nad szczepionką. Na terenie Niemiec „naukowcom udało się zidentyfikować ludzkie przeciwciało, które w warunkach laboratoryjnych zapobiega infekowaniu komórek przez nowego koronawirusa” – doniósł portal Worldometers.

Dostępne jest 29% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama