Nowy numer 49/2020 Archiwum

W imię Jezusa

Święty Bernardyn ze Sieny (1380–1444) był słynnym kaznodzieją.

Według świadectw naocznych świadków na jego kazania przychodziły tak wielkie tłumy, że żaden kościół nie mógł ich pomieścić. Musiał głosić słowo Boże na placach. Wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do imienia Jezus. Miał je zawsze wypisane w formie monogramu na drewnianej tabliczce. Od wezwania tego imienia rozpoczynał każde kazanie: podnosił tabliczkę w górę, a wszyscy zgromadzeni padali na kolana. Dlatego El Greco zwraca naszą szczególną uwagę na trzymany przez świętego na długim kiju monogram Chrystusa. Błyszczy on nadnaturalnym światłem. Żeby wzmocnić ten efekt, artysta pokrył tło kłębiącymi się, burzowymi, ciemnymi chmurami.

Święty Bernardyn przedstawiony został we franciszkańskim habicie. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w roku 1400. Zasłynął jako reformator życia zakonnego, przygotowując wyodrębnienie się franciszkanów obserwantów. Można się więc domyślać, że trzymana przez świętego w lewej ręce księga to reguła zgromadzenia, o której ścisłe przestrzeganie apelował Bernardyn.

W tle z lewej strony El Greco namalował zabudowania Toledo. Święty nie był związany z tym miastem, ale obraz powstał na zamówienie kolegium franciszkańskiego św. Bernardyna w Toledo.

Na dole z prawej strony widzimy trzy leżące mitry biskupie. To atrybut świętego Bernardyna ze Sieny, ukazujący jego pokorę. Kaznodzieja trzykrotnie bowiem otrzymał propozycję przyjęcia święceń biskupich i za każdym razem odmówił, argumentując, że nie jest godzien takiego zaszczytu. Propozycje dotyczyły objęcia biskupstwa Sieny w 1427, Ferrary w 1431 i Urbino w 1435 roku.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także